Lekcja ekonomii

Lekcja ekonomii.

Dostawa alkoholu dwa miesiące temu. Okazuje się, że brakuje 3 butelek wódki 0,7l. Wartość zakupu 70 zł netto. Procedura standardowa, piszemy z kierowcą protokół. Jakimś cudem protokół nie trafia ani do biura hurtowni, ani kopii nie mamy u siebie w sklepie. Co się stało z naszą kopią? Nie mam zielonego pojęcia. Zazwyczaj nie gubię dokumentów. Kontaktuję się więc z przedstawicielem hurtowni. Suma niby niewielka, ale firmę nie prowadzi się po to aby minimalizować straty, tylko aby maksymalizować zyski. Proszę go, aby sprawę załatwił. Odpowiada:

– „protokołu w biurze nie ma, ale dorzucę Ci gratis do dostawy”.

Przypominam o temacie raz, drugi, piąty. W końcu przyjeżdża z korektami. Ale żadna z nich nie jest na 3 butelki wódki 0,7l.

– „do kolejnej dostawy już na pewno coś dorzucę” – uspokaja.

W końcu wysłał. Wiesz co? Zgrzewkę piwa o wartości 45 zł netto.

Przyjeżdża w ostatnią środę. Pytam:

– „rozliczyliśmy się już, za te 3 butelki?” Odpowiada:

– „no przecież wysłałem zgrzewkę piwa”.

Więc tłumaczę, wódka kosztowała 70 zł, zaś piwo za zgrzewkę 45 zł netto. Patrzę na niego. Widzę, że ewidentnie jest niezadowolony. Pytam czy zgadza się z moimi wyliczeniami. Na co odpowiada:

– „to co, chcesz jeszcze na tym zarobić?”

W pierwszej chwili konsternacja. Mówię, że nie rozumiem. Na co on:

– „no po ile piwo sprzedajesz? 3 zł za sztukę? 3 zł razy 24 daję ponad 70 zł.”

Po tym wyjaśnieniu już całkowicie zgłupiałem. Więc zaczynam swój monolog od początku i tłumaczę. Kwota zakupu netto, ma się nijak do kwoty sprzedaży brutto. Marża sklepu z której przedstawiciel chciał sobie pokryć kwotę zakupu wódki, nie jest w całości zyskiem sklepu. Marża jest zjadana przez podatek dochodowy, VAT, opłatę za sprzedaż alkoholu (potocznie koncesję). No i na czynsz lokalu, prąd, wynagrodzenie pracowników chyba też trzeba zarobić? Więc 70 zł, nigdy nie będzie się równać 45 zł.

Mam nadzieję, że ta krótka lekcja ekonomii jaką zafundowałem przedstawicielowi, przyda się również Tobie. Prowadzenie działalności, to zajęcie gdzie koszty w postaci podatków i innych kosztów prowadzenia działalności powinny być niższe od przychodu czyli tego co trafia do kasy. W innym wypadku będziesz stratny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *