Mastermind


Mastermind.

Każdy z Nas wywodzi się z innego środowiska. Wejście w świat biznesu często nie opiera się na podstawie doświadczeń naszych najbliższych. I tak jeden przedsiębiorca w najbliższym otoczeniu zna innych sobie podobnych. Zaś drugi ciągnie ten wózek sam. Innymi słowy, on założyciel firmy, zaś znajomi i rodzina pracują na etacie.

 
Taki przedsiębiorca może czuć się lekko odosobniony. Stoi po drugiej stronie barykady. Często w takiej sytuacji będzie słyszał od żony, męża, rodzeństwa, dzieci czy rodziców: „dobrze, że podnoszą najniższą krajową, w końcu ktoś ukróci tych pracodawców” albo „sam jeździ mercedesem, a ja nie dostałam podwyżki od 2 lat”. I dziesiątki innych epitetów, mniej lub bardziej cenzuralnych.
 
Taki przedsiębiorca, będzie czuł że z jednej strony najbliżsi mają racje. Zaś z drugiej będzie miał wiele dowodów na to, że pracownikom do ideału również daleko. Jeden nie przychodzi do pracy, drugi ciągle na L4, a trzeci od pół roku systematycznie kradnie. Oczywiście nie chodzi tutaj o generalizowanie. Nie mam na celu nikogo obrazić. Chcę tylko pokazać, że kij ma dwa końce. I każdy ocenia sytuację ze swojego punktu widzenia. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
No dobra, ale do czego zmierzam? A no to do tego, że pracujesz na etacie. Chcesz się dowiedzieć jak wyglądają jakieś świadczenia, czy jak masz wykonywać swoje obowiązki albo co wolne i czego nie wolno pracodawcy. Idziesz do sąsiada, kolegi z pracy czy rodziny i o to pytasz. Twoje najbliższe otoczenie pewnie Ci pomoże.
 
Pytanie co ma zrobić pracodawca, który w najbliższym otoczeniu nie ma sobie podobnych? Jeśli zapyta o to rodzinę, to okaże się, że nie zna ona realiów prowadzenia działalności (bo pracują na etacie).
 
Odpowiedzią na poniższe pytania są spotkania typu mastermind. Co to takiego?
 
Grupa mastermind to najczęściej grupa osób, które łączy to, że każda z nich ma jakiś cel, który chciałaby zrealizować. Grupy tworzone są wokół zbliżonego tematu, czyli np. grupa, która zaczyna prowadzić własny biznes. Grupa osób przygotowujących się do udziału w jakimś wydarzeniu sportowym lub grupa osób, które pracują nad jakimś projektem np. w jednej firmie.
Przedsiębiorca, który spotyka się z innymi przedsiębiorcami może rozwinąć siebie i swoja firmę. Porozmawiać o problemach i dostać odpowiedzi na pytania, na które rodzina pracujących na etacie osób pewnie by mu nie odpowiedziała. Ja odbyłem ostatnio takie spotkanie i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Z jednej stronie pozytywny ładunek energii. Zaś z drugiej okazało się, że nie jestem sam. Nie tylko mi się chce chcieć. Nie tylko ja pracuje ciężko nad swoją firmą. Gorąco polecam każdemu przedsiębiorcy, znalezienie sobie podobnych.

2 comments

  1. Witaj! Gratuluję ciekawego pomysłu na blog! Sam prowadzę firmę i miło mi się czyta o doświadczeniach innego przedsiębiorcy, chociaż z innej branży. Rozglądam się za możliwością uczestniczenia w grupach Mastermind, chociaż ze względów logistycznych poszukuję grup online. Czy masz może sugestie, gdzie można znaleźć informacje o powstających grupach? Czy korzystałeś z grupy moderowanej i zebranej przez jakąś instytucję?
    Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w blogowaniu! Chętnie będę podpatrywał Twoją pracę.

    • Witam,

      Zawsze miło czyta się przychylne komentarze – dziękuję. Co do grup mastermind, sam biorę udział online. W tym przypadku organizowane są przez osobę prywatną. Nie miałem styczności póki co z takimi sformalizowanymi (organizowanymi przez firmę/instytucję). Zapraszam do lektury i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *